12 marca 1963 – w Warszawie urodził Kazik Staszewski - wokalista, autor tekstów, kompozytor a także saksofonista, który w swojej twórczości łączy rap, rock i folk tworząc niepowtarzalny klimat swoich utworów. Syn Krystyny i Stanisława ale od czwartego roku życia wychowywany przez matkę i babcie, gdyż ojciec wyjechał do Francji. Po ukończeniu liceum, rozpoczął przygodę ze studiami w Instytucie Socjologi Uniwersytetu warszawskiego, niestety nie udało mu się ich ukończyć.Pierwszym zespołem Kazika był "Poland" założony przez Roberta Schmidta, który działał w latach 1979 -1980, wspólnie nagrali dwa popularne utwory "Młodzi Warszawiacy" i "Wojny". Później w roku 1981 Kazik założył zespół "Novelty Poland", który był fundamentem powstałego w 1982 roku Kultu. Pierwszy ich koncert odbył się w legendarnym już klubie Remont. Niestety frekwencja była dość słaba, gdyż przyszło zaledwie czternaście osób. Kazik wraz Kultem Nagrali razem 16 płyt w czym cztery zdobyły miano platynowych a trzy złotych między innymi "Tata Kazik", "Prosto" czy "Wstyd". W 1988 powstał album Spokojnie. Na płycie znalazły się przeboje radiowe „Do Ani” i „Arahja”. Na reedycji CD dodano utwór „Czarne słońca” – nagraną przez zespół piosenkę do filmu o tym samym tytule, do której powstał również teledysk z fragmentami filmu. Album jest uznawany za jedno z największych dokonań zespołu. Okładkę zaprojektował Jacek Pałucha.

https://www.youtube.com/watch?v=yhh1jqnd3WU

W roku 1991 Kazik zaczął karierę solową a jego pierwszym albumem był "Spalam się", na którym możemy usłyszeć takie przeboje jak "Dziewczyny" czy "Jeszcze Polska". Kolejnym albumem naszego bohatera było "Spalaj Się!", na którym zasłynął szczególnie piosenką zaprezentowaną na festiwalu w Sopocie „Wałesa dawaj moje sto milionów”, odnoszącym się do niespełnionej obietnicy polityka. Kolejnymi albumami Kazika były "Oddalenie", "12 Groszy" gdzie znalazły się utwory do filmu Sztos. W roku 2000 ukazała się płyta "Melassa" z utworem „4 pokoje” w duecie z Edytą Bartosiewicz czy „Mars Napada” oraz „Gdybym Wiedział to co wiem”.

https://www.youtube.com/watch?v=3gGFL0vb8cg

W repertuarze artysty znajdziemy również Jego interpretacje Kurta Weilla, Nicka Cave'a, Toma Waitsa oraz Silnej Grupy pod Wezwaniem.

Kazik Staszewski w 2004 roku nagrał kolejna płytę „Czterdziesty Pierwszy” a rok później „Los się musi odmienić” na której znalazły się utwory z filmu „Rozdroże Cafe” w którym zagrał rolę epizodyczną. Przygoda Kazika z filmem w jego twórczości muzycznej jest dość ciekawa, ponieważ jego muzykę można usłyszeć w filmach Pitbull,Szaleńcy, Czarny Czwartek czy Yuma oraz z zespołem Kult w filmie Czarne Słońce.

Kazik jest artystą, którego doceniła niejednokrotnie branża muzyczna.. Spośród nagród można wymienić: Paszport Polityki, Fryderyki czy nagrodę MTV. Nagrody te jednak rzadko kiedy odbierał.

Staszewski to człowiek wszechstronny a dowodem na to jest jego epizod gdy był felietonistą na łamach Gazety Wyborczej. Niestety jego przygoda z prasą nie trwała długo w czerwcu 2005 roku zrezygnował z posady zarzucając szefom cenzurę treści jego felietonów. Wszystkie jego dzieła można przeczytać powstałym w 2008 roku zbiorze felietonów pt. "Niepiosenki". W 2014 roku ukazała się biografia Kazika napisana przez Niego i Jarosława Dusia pt. "Tata mimo woli".