21 stycznia w Polsce obchodzony jest dzień Babci. Pomysł utworzenia takiego święta pojawił się w tygodniku „Kobieta i Życie” w 1964 roku, a rok później zaczął je popularyzować „Express Poznański”. Jego głównym pomysłodawcą był Kazimierz Flieger. W roku 1966 „Express Wieczorny” ogłosił dzień 21 stycznia „Dniem babci”

                                       

Korzystając z tak szczególnego święta, warto przybliżyć sylwetki pięciu niezwykłych muzycznych Babć.+

                                       

1. Irena Santor

     

                                                                                                                                     

Urodzona w 1934 roku Irena Santor obecna była na scenie muzycznej od roku 1949. Ta wielka dama polskiej piosenki swoje pierwsze kroki zawodowe stawiała w Zespole Pieśni i Tańca „Mazowsze”, z którym związana była do końca lat 50 tych, w których to rozpoczęła karierę solową. W czasie wielu lat pracy zawodowej nagrała kilkadziesiąt albumów, m.in. „W krainie piosenki”, „Zapamiętaj, że to ja”, „Warszawa, ja i ty” czy „Biegnie czas". Swój ostatni album „Punkt widzenia” wydała w 2014 r. Jest laureatką międzynarodowych festiwali muzycznych, była też pierwszą w Polsce piosenkarką uhonorowaną doktoratem honoris causa.

                                

Niestety w lipcu 2021 Pani Irena zdecydowała się rozstać z karierą zawodową i przejść na zasłużoną emeryturę.

                          

2. Barbra Streisand

                        

                            

Ta urodzona w 1942 roku w Nowym Jorku artystka to jedna z najbardziej popularnych i utalentowanych piosenkarek w historii współczesnej muzyki rozrywkowej. Nakład jej płyt to ponad 145 mln sprzedanych egzemplarzy na całym świecie. Jest ona najwyżej notowaną artystką solową w amerykańskich rankimgach. Na swoim koncie ma 53 złote płyty, 31 płyt osiągnęło status platyny, a 14 multiplatyny. Jest ona jedyną artystką na świecie, której albumy znajdowały się na 1. miejscu listy sprzedaży “Billboard 200” przez kolejnych sześć dekad.

                                      

Streisand to niewątpliwie jedna z najbardziej wpływowych i największych gwiazd Hollywoood. Jest nie tylko wspaniałą wokalistką, ale także aktorką, reżyserką i producentką. Jej pierwsza płyta wydana w 1963 roku „The Barbra Streisand” podbiła serca słuchaczy. Album zdobył dwie nagrody Grammy i status złotej płyty w Stanach Zjednoczonych.

                                       

W 1968 roku zagrała w ekranizacji sztuki „Zabawna dziewczyna”. Za tę rolę została otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki. W filmie "Narodziny gwiazdy” pierwszy raz pokazała swoje umiejętności producenckie, dzięki czemu została nagrodzona sześcioma Złotymi Globami. Soundtrack osiągnął wielokrotny status platynowej płyty, a Streisand otrzymała Oscara jako kompozytorka muzyki.

                                               

Dziś trudno zebrać i wymienić wszystkie dzieła, dokonania, czy nagrody tej artystki. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest ona absolutnie wyjątkową postacią na scenie światowej muzycznej i filmowej.

                                   

3. Urszula Dudziak

                                                 

             

Urszula Dudziak urodziła się w 1943 roku i jest obecna na scenie muzycznej od 1958. Ta wybitna jazzowa wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów zrobiła ogromną karierę na rynku polskim, jak i międzynarodowym. Występowała lub nagrywała wspólnie z takimi muzykami jak m.in.: Krzysztof Komeda, Adam Makowicz, Michał Urbaniak, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Jaco Pastorius, Ron Carter, Michael Brecker, Flora Purim, Nina Simone, Carmen McRae, Dee Dee Bridgewater, Sting czy Lionel Hampton. Koncertowała w większości krajów w Europie, Azji i obu Amerykach. Zagrała na scenie słynnej nowojorskiej Carnegie Hall oraz wystąpiła podczas Newport Jazz Festival.

                                          

W 1979 roku „Los Angeles Times” mianował Urszulę Dudziak Piosenkarką Roku. Jej utwór „PAPAYA” stał się światowym hitem. Na 45. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2008 r. przyznano jej tytuł „Artysta bez granic". Została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2005) oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009). W 2016 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych UNESCO wyróżniła ją tytułem „Artysty dla Pokoju” (było to przy tym pierwsze takie odznaczenie dla twórcy z Europy Wschodniej). W 2017 roku wokalistka odebrała „Fryderyka” w kategorii „Muzyka jazzowa” za całokształt twórczości.

                                           

Urszula Dudziak jest niekwestionowaną mistrzynią techniki wokalnej nazywanej „Scat”, która polega na naśladownictwie dźwięków instrumentów.

                   

4. Cherilyn Sarkisian

                  

                                      

Urodzona w 1946 roku Cherilyn Sarkisian określana jest przez krytyków muzycznych i showbiznes jako Bogini Popu. Ta niezwykła kobieta łączy w sobie wiele pasji i osiągnęła sukces w licznych dziedzinach. Cher, bo o niej mowa, zadebiutowała na scenie w 1963 roku i od tego czasu nie zwalnia tempa. Ta kobieta to istny karabin maszynowy talentów, ponieważ jest piosenkarką, aktorką, pisarką, biznesmenką, tancerką, projektantką mody, modelką, filantropką, producentką muzyczną, autorką tekstów i prezenterką telewizyjną. Kiedy pomyślimy o kobiecie z taką amunicją zdolności nie, możemy się dziwić, że jej pierwszy solowy singiel nazywa się „Bang, bang”.

                            

Choć dziś Cher znana jest głównie ze swoich licznych operacji plastycznych, to nie możemy zapominać o tym, że jest ona najwyższej klasy artystka. Świadczą o tym jej dokonania muzyczne i kinowe. Cher w czasie swojej kariery sprzedała ponad 100 milionów płyt i nadal jest jedną z najlepiej sprzedających się artystek na całym świecie. W swojej karierze zdobyła między innymi nagrody Grammy, Emmy, Złote Globy, Oscary oraz otrzymała wyróżnienie jako Ikona muzyczna Billboard.

                             

Choć życie jej nie oszczędzało, Cher cały czas jest obecna na scenie i wszystko wskazuje na to, że jeszcze długo na niej pozostanie.

                              

5, Wirginia Szmyt

                                  

                                                  

Niech Was nie zwiedzie to zachodnio brzmiące imię i nazwisko. Pani Wirginia urodziła się w Polsce w roku 1938. Aktualnie jest działaczką społeczną zaangażowaną w sprawy seniorów, wcześniej jako wykształcony pedagog pracowała z niepełnosprawnymi dziećmi oraz trudną młodzieżą. Jest poetką i autorką tekstów satyrycznych. Aktualnie, znana jest jako DJ Wika, najstarsza DJka w Polsce, a może i na świecie.

                     

Ta niezwykła kobieta już od lat działa na Polskiej scenie clubowej i jednocześnie stara się odczarować wizerunek seniora. Ponad 30-letnia praca w poprawczaku nauczyła ją wiele na temat ludzi i ich problemów. Wie jak różne rzeczy, nawet te najdrobniejsze wpływają na samopoczucie ludzi i wiarę w swoje możliwości. Dziś DJ Wika robi wszystko, aby jej działania miały realny wpływ na zmianę sytuacji polskich seniorów, ich podejście do własnego wieku, czy postrzeganie ich przez innych . 

                             

”W pojedynkę trudno coś osiągnąć, dlatego kluczem do sukcesu jest łączenie pokoleń, pomimo dzielących ich różnic”. Muzyka jest przecież najlepszym łącznikiem pokoleń.