Czesław Juliusz Wydrzycki urodził się 16 lutego 1939 roku w Starych Wasiliszkach koło Nowogródka, ówczesnych ziemiach polskich, dziś białoruskich. Był synem Antoniego i Anny z domu Markiewiczów. Wychowywał się z o dziesięć lat starszą siostrą Jadwigą.

Mimo prowincjonalnego urodzenia młody Czesław wychowywany był w nieustannym obcowaniu z kulturą. Wydrzyccy posiadali pianino, ojciec pokaźny księgozbiór, a młody Niemen uczestniczył w zajęciach chóru kościelnego. Czesław wśród essay-smart.com rodziny, przyjaciół i sąsiadów uchodził za utalentowanego chłopca. Jednak trudno było przewidzieć, czym tak naprawdę zainteresowany jest młody Niemen.

W 1958 r. los sprowadza Wydrzyckich do Polski, gdzie młody Czesław rozpocznie swoją drogę artysty. Na początku grywa w Klubie Studenckim „Żak” w Sopocie, wraz z kolegą ze szkoły muzycznej wykonują piosenki z repertuaru latynoamerykańskiego. W 1962 dochodzi do finału Festiwalu Młodych Talentów, a w nagrodę bierze udział w trasie koncertowej Czerwono-Czarnych.

Jeszcze tego samego roku Czesław zostaje członkiem grupy Niebiesko-Czarni. Jest to istotny okres dla Niemena ponieważ wówczas poznaje Franciszka Walickiego, zaczyna wykonywać bardziej obszerny repertuar i co najważniejsze komponuje pierwsze piosenki oraz pisze pierwsze teksty. W 1964 r. powstaje utwór "Czas jak rzeka"

Przed 1964 r. Czesław zaśpiewał jeszcze kilka innych pięknych piosenek, jednak o nich w następnych częściach wpisu.