Mini. Polish Animated Shorts 1966-69 (zielono-czarna)

  • Wydanie GAD 5903068124419
  • Nośnik Vinyl
  • Gatunek JAZZ, STAGE & SCREEN
  • Stan Nowy
  • Stan płyty Mint
  • Stan okładki Mint
  • Dostępność Od reki
119,99 zł
Towar dostępny

Opis produktu

Mini. Polish Animated Shorts 1966-69

Edycja limitowana! 100 numerowanych egzemplarzy na zielono-czarnym winylu!

Data premiery 2 maja 2023

Zwiewne wokalizy. Szalone wyścigi trąbek i saksofonów. Hipnotyczne rytmy. Innymi słowy: jazzmani biorą się za ilustrowanie filmów animowanych w drugiej połowie lat 60. Ten wyjątkowy, mało znany i porywający wycinek z historii bielskiego Studia Filmów Rysunkowych doczekał się teraz płytowej dokumentacji.

W latach 60. Studio Filmów Rysunkowych nie tylko produkowało seriale przeznaczone dla dzieci, ale prężnie działało na polu animacji artystycznej, kierowanej głównie do widza dorosłego. Z wytwórnią współpracowali wówczas m.in. Mirosław Kijowicz czy – rozpoczynający wieloletnią przygodę z Bielskiem – Bronisław Zeman. Do tworzenia poszczególnych produkcji zapraszano uznanych kompozytorów i wykonawców – także ze świata jazzu. „Mini. Polish Animated Shorts 1966-69” zbiera właśnie te jazzowe przygody w świecie animacji. W programie płyty znalazła się kultowa muzyka Krzysztofa Komedy do „Ronda” Mirosława Kijowicza (pierwszy raz w pełnej wersji, jako sama muzyka, bez efektów dźwiękowych) oraz niepublikowane wcześniej ścieżki dźwiękowe autorstwa Adama Sławińskiego i członków Novi Singers – Bernarda Kawki i Waldemara Parzyńskiego (nagrane z udziałem ich macierzystego zespołu). To niezwykle kolorowa podróż w świat synkopowanych rytmów, ciekawych aranżacji i nastrojowych partii solowych.

Wszystkie nagrania zostały zremasterowane z oryginalnych taśm z archiwum dźwiękowego Studia Filmów Rysunkowych. Wydawnictwo jest częścią całej serii płyt przygotowanej przez Studio Filmów Rysunkowych i GAD Records z okazji obchodów 75-lecia Studia.

1-3. Rondo (Krzysztof Komeda)

4-7. Pieniądz (Adam Sławiński)

8-11. Mini (Bernard Kawka)

12-15. Bajka (Waldemar Parzyński)