Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie (zielono-czarny marmur) 150 szt

  • Wydanie GAD LP 068 K
  • Nośnik Vinyl
  • Gatunek STAGE & SCREEN
  • Stan Nowy
  • Stan płyty Mint
  • Stan okładki Mint
  • Dostępność 15.09.2023
129,99 zł
Towar dostępny

Opis produktu

KOLOROWY WINYL – LIMITOWANA EDYCJA – 150 SZTUK NA ZIELONO-CZARNYM MARMURZE

W 1986 roku Bolek i Lolek ruszyli na pełnometrażowy podbój Dzikiego Zachodu. Film, zrealizowany na bazie serialu telewizyjnego z 1972 roku, mocno różnił się od pierwowzoru. Choćby za sprawą zupełnie nowej muzyki. Absolutnie wyjątkowej.

Marek Wilczyński, kompozytor współpracujący z Studiem Filmów Rysunkowych od połowy lat 70., to twórca osobny. Zjawisko. Takie, które trudno byłoby porównywać z jakimkolwiek innym kompozytorem w Polsce czy poza jej granicami. Grał w krakowskim Zdroju Jana, studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i zgłębiał tajniki muzyki elektronicznej pod czujnym okiem Józefa Patkowskiego, założyciela Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia. Brał jedocześnie udział w warsztatach jazzowych w Chodzieży i porażał swoją wyobraźnią w ilustrowaniu filmów animowanych. Muzyka do „Bolka i Lolka na Dzikim Zachodzie” to zaskakujący mariaż różnorodnych wpływów. Z jednej strony stylistyka country jest tu obecna niemal cały czas, choć przełamywana na różne sposoby – a to syntezatorowymi interwencjami i zabawą z prędkościami taśmy, a to odniesieniami do flamenco. Kompozytor zręcznie połączył brzmienia analogowych instrumentów Mooga czy Korga z żywymi brzmieniami perkusjonaliów czy gitar. Tworzył w ten sposób intrygujące, ciekawe faktury, co słychać m.in. w rozmarzonym „Miasteczku I”, melancholijnym „Powrocie szeryfa” oraz majestatycznej „Prerii”.

Oryginalną muzykę Marka Wilczyńskiego uzupełniło kilka piosenek napisanych przez Andrzeja Korzyńskiego i zaaranżowanych w stylistyce zawieszonej w połowie drogi między „Akademią Pana Kleksa” a Frankiem Kimono. Niektóre z nich zaśpiewał zresztą Piotr Fronczewski (w filmie wcielający się w rolę czarnego charakteru, Jimmy’ego Pif-Pafa).

Wszystkie nagrania z filmu „Bolek i Lolek na Dzikim Zachodzie” zostały zremasterowane z oryginalnych taśm z archiwum dźwiękowego Studia Filmów Rysunkowych. Wydawnictwo jest częścią całej serii płyt przygotowanej przez Studio Filmów Rysunkowych i GAD Records z okazji obchodów 75-lecia Studia.

Lista utwórów:

1. Dziki Zachód

2. Pif-Paf I

3. Motyw przewodni I

4. Miasteczko I

5. Żyd

6. Rodeo

7. Afera

8. Koń

9. Preria I

10. Porwanie

11. Powrót szeryfa

12. Indianie / Galop

13. Piosenka szeryfa

14. Motyw przewodni II

15. Miasteczko II

16. Worek

17. Wąwóz

18. Pif-Paf II

19. Piosenka Pif-Pafa

20. Lolita

21. Sępy

22. Preria II

23. Powrót do miasta

24. Próba

25. Piosenka mieszkańców

26. Motyw przewodni III (napisy końcowe)